VİTRİNDEKİLER - SATILIK EV - İŞYERİ
"Satılık"  ilanlarınızın haber portalımızda da yayınlanmasını istiyorsanız tıklayınız. Fotoğraf gayrimenkulun ayrıntısına Alttaki yazılı açıklama ise ilan veren kurumun sitesine yönlenecektir.(1 Şubat`ta aktif olacaktır) 
Bu kısımda satılık konut ve daireler yer almaktadır. (Linkler örnek olarak verilmiştir.) 


          SAHİBİNDEN       ADA EMLAK       SEKTORUM            ÖZ EMLAK      AYDEDE EMLAK      ÖZDEN EMLAK    KARŞIYAKALIM


             

Hedef 40 Bin Konut

EBSO Meclis toplantısında "kentsel dönüşümü" anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, halen Uzundere ve Örnekköy`de 1500 civarında daire ve iş yerinin dönüşümünü sürdürdüklerini belirterek ilk hedeflerinin 35 bin ile 40 bin arası konut üretmek olduğunu söyledi.

Okunma Sayısı: 440
Tarih: 31.07.2018 18:06

 


WEB SİTENİZ OLSUN İSTER MİSİNİZ ?

Aşağıdaki formu doldurunuz...
5 gün yayında kalacak ücretsiz sitenizi hazırlayınız...
Hazırladığınız deneme sitesinden memnun kalmanız halinde,
Hazırladığınız siteyi bizimle iletişime geçerek aktifleştiriniz.
Site aktifleştirmek için;    info@elalajans.net 

www.sitenizvar.net   /   www.elalajans.net
 info@sitenizvar.net   /   info@elalajans.netİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası`nın (EBSO) Temmuz ayı olağan meclis toplantısına katıldı. Toplantı öncesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Arzu Özçelik, Büyükşehir`in dönüşüm projelerindeki son durum ve gerçekleştirilecek ihaleler hakkında meclis üyelerine bir sunum yaptı. Özçelik`in ardından kürsüye gelen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Gerçek anlamda bir kentsel dönüşüm için yola çıktık. Amacımız sadece evleri dönüştürüp onları afete dayanıklı bir hale getirmek değil. Gerek sosyal donatı alanları, gerek çevre düzenlemeleriyle gerçek anlamda bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz” dedi.

Önce büyük fotoğrafa bakıyoruz
Uzundere`de yapılan kentsel dönüş projesinin detaylarını anlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Gecekondu bölgesi nasıl dönüşür, vatandaşların hakkı hukuku nasıl korunur? Arsası kendisinin olan var, başkasının arsası üzerine kat çıkanlar var. Sonradan kaçak yapılmış yapılar var. Tüm bu karmaşık sorunları, ilkelerimizi belirleyerek ve tamamen uzlaşı ortamı sağlayacak şekilde çözdük ve işe başladık. Uzundere`nin kentsel dönüşümünün ilk ihalesini 1,5 sene önce yapmıştık. İlkinde epey zorlandık. Ama binalar yükselmeye başlayınca, devamındaki projelerde büyük hız kazandık. Şu anda Uzundere ve Örnekköy`de yaklaşık 1500 civarında daire ve iş yeri dönüşümü gerçekleştiriyoruz. İlk hedefimiz 35 bin ile 40 bin adet arasında konut  üretmek.. Bunun için 7 bölgede çalışma yapıyoruz. Bölgeleri etap etap bitiriyoruz. Bir kentsel dönüşüm bölgesini belirlediğimizde ve makro olarak bölge dönüştüğünde ne ile karşılaşacağız? Büyük fotoğraf ne olacak? Önce buna çalışıyoruz. Sonra kentsel dönüşüm alanını belirliyoruz ve etap etap hareket ediyoruz. Onların içinde de kademe kademe uzlaşıyı sağlıyoruz" diye konuştu.  

Dönüşüme yeni vizyon getirdik
İzmirli müteahhitlere, Büyükşehir Belediyesi`nin kentsel dönüşüm ihalelerine girme çağrısı yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, daha fazla yüklenicinin ihalelere girmesiyle rekabet ortamının güçleneceğini söyledi. Kentsel dönüşüm çalışmalarında kimsenin hakkını yemediklerinin altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, şöyle devam etti:
"Prensiplerimiz belli: Vatandaşın hakkı maksimum düzeyde korunacak. Kentsel dönüşüm çalışmalarında kamu, buradan tek bir artı değer bile almayacak. Artı değer çıkarsa, çöp dahil olmak üzere oradaki mal sahiplerine, vatandaşlara kalacak. Biz kentsel dönüşümü bu şekilde uyguluyoruz.  Diyelim ki, bir müteahhit alana girecek ve 100 evi yıkacak. O anlaşmanın yürürlüğe girmesi hemen hemen imkansız. Burada bir güvenceye, otoriteye, hak dağıtan ve hakem olan, hem yüklenicinin hem mal sahibinin hakkını koruyacak, adalet dağıtacak bir mekanizmaya ihtiyaç var. İşte biz bu mekanizmayı kurarak Türkiye`deki kentsel dönüşüme yeni bir vizyon getirdik. Bizim yaptığımız işin özü bu. Müteahhit mal sahibini görmüyor. İhaleye giriyor, inşaatını yapıyor. Tapular bizde. Yüklenici firmayla bir kişi muhatap, o da Belediye. 5 kişiyle anlaşıp apartman yapsanız bile ne kadar zorluk çıktığını biliyorsunuz. Ama biz 100 tane mal sahibini birleştirip size sunuyoruz. Bu yöntemin yaygınlaştırılması gerekiyor. Kentsel dönüşüme hepimizin ihtiyacı var. Hele hele İzmir`in ve İstanbul`un belirli bölgelerinin daha çok ihtiyacı var. Birinci derece deprem bölgesindeyiz. Elimizi hızlı tutmamız lazım. Bunun süresini ise ekonomik kalkınma belirleyecek. İzmir`deki vatandaşlarımız ev alacak duruma gelirse, arz-talep dengelenirse, mutlaka evi olmayanlar da ev almak isteyecek."

En güvenli yöntem bizimkisi
Kentin bütün projeksiyonlara göre, 2050 yılına kadar kentsel dönüşümle konut, iş yeri, ofis ihtiyacını karşılayacak potansiyelin bulunduğunu da kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Yüklenici firmalar kentsel dönüşüme sıcak bakmalılar. Örnek projeler yapmalılar. İhalelerimize girmeliler. Ege Mahallesi`nde yüzde 40 emsalle size kimse arsa vermez. TARİŞ`in arazisindeki şartları hepiniz biliyorsunuz. Yine Uzundere, Örnekköy, Aktepe-Emrez ve Ballıkuyu başta olmak üzere birçok alanımızda bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Konut sektöründe çalışan müteahhit firmalarımız eğer büyümek istiyorlarsa, kentsel dönüşüm ihalesine girmek zorundalar. Birleşmeleri gerekiyor. Proje bazında ortaklık da olabilir. Mutlaka bir yol bulmaları ve buradan yürümeleri gerekiyor. Kar düşük de olabilir yüksek de.. Ama en emniyetli konut üretimi, bizim yaptığımız yöntemdir" dedi.

Yüzde 50 ortaklığı seviyorum
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri bakımından başka belediyelerden farklı olduğunu hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en bariz farkı, belediye-kamu ortaklığını gerçekleştirmesidir. İzmir’in en büyük toplu ulaşımı İZBAN’da da, İzmir Jeotermal Anonim Şirketi`nde de yüzde 50 hissemiz bulunmakta. Yüzde 50 ortaklığı seviyorum. Katolik nikahı gibi kimse kimseden ayrılamıyor. Kimse kimseden üstün değil. Bu bir model. İlk defa İzmir`de uygulandı ve başarılı oldu. Tüm bunların yanında tarım ve hayvancılığa verdiğimiz destekler de büyük farkımızı ortaya koyuyor. Türkiye’de kırsala verdiğimiz destekleri oranlarsak, İzmir tarımı Türkiye tarımının 2.5 katı büyüdü. Mutlaka ve mutlaka tarım ve hayvancılığa yatırım yapmalıyız. Biz çiftçiliği göz ardı edemeyiz. ”

Tasarım kenti İzmir turizmi canlandıracak
Konuşmasında İzmir`in tasarım kenti olması gerektiğini de vurgulayan Aziz Kocaoğlu, “Zenginleşmenin yolu teknoloji kullanmaktan, tasarım ve inovasyondan geçiyor. Yaptığımız arama konferanslarında, İzmir`in tasarım kenti olma konusunda bir süreç başlattık. Dönertaş`ın üstünde tasarım atölyemiz var. EBSO öncülüğündeki sanayicilerimizin, bizim de desteğimizle, İzmir`in tasarım kenti hedefine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum.  Burada kuracağımız tasarım üniteleri, İzmir`in merkezinde turizmi de hareketlendirecektir. Kemeraltı`ndaki 11 bin binayı ayağa kaldırmadan turizmden, hizmet sektörünün gelişmesinden bahsetmek boş laftır" şeklinde konuştu.  

Tramvay Çiğli’ye uzanacak
Açıklamasının ardından meclis üyelerinden gelen soruları da yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, Karşıyaka Tramvay hattının, Mavişehir İZBAN`a bağlanacağını, çift ring olarak Atatürk OSB`den, Ata Sanayi`nden ve Katip Çelebi Üniversitesi`nden de geçeceğini belirterek "Karşıyaka tramvayından işte o zaman gerçek anlamda, maksimum fayda sağlanacak" dedi. Bazı meclis üyelerinin, ‘tarih verebilir misiniz` demesi üzerine ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Devlette, belediyede tarih verilmez. 80 yerden izin alıyorsun. Narlıdere Metrosu`nun izni 2 senede ancak çıktı. Nasıl tarih vereceğim? Şimdi Buca Metrosu`nu bekliyoruz, uğraşıyoruz. Alt Yapılar Genel Müdürlüğü inceleme yapıyor. Aralık ayında Kalkınma Bakanlığı`na gitti. Üst yazıyla Yüksek Planlama`ya gönderecekler. Bakanlar imzalayacak, gelecek. Böyle bir süreçte tarih verebilmek mümkün mü?" diye konuştu. Karşıyaka Stadı ile ilgili konuşan Aziz Kocaoğlu, 7-8 bin kişinin ayakta, 7-8 bin kişinin de oturarak maç izleyeceği bir stat yapılacağı bilgisinin geldiğini belirterek, "Aslında Örneköy`deki stat `cuk` oturacaktı. Bu olmadı. Sonra  `ESHOT garajı olarak kullandığımız yeri alıp Karşıyaka`ya stat yapın. Bize de otobüslerimizi koymak için Örnekköy`deki yeri verin, taşıyalım` dedik. Bu da olmadı. Yapılır inşallah" şeklinde konuştu.

Beklenen açıklama 1 Ekim`de
EBSO Meclis Başkanı Salih Esen`in `Yerel seçimlerde aday olacak mısınız?` sorusunu da Başkan  Kocaoğlu, "Bu konuyu 6 ay kala, 1 Ekim 2018 tarihinde, bir aksilik olmazsa, bir basın toplantısıyla duyuracağım. Aday olup olmayacağımı İzmirli hemşerilerimizle paylaşacağım. Seçimler erkene alınır Kasım`da olsa da bir formül buluruz. Hiçbir koltuk boş kalmaz" yanıtını verdi.

Uzlaşmacı bir model
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm yatırımları sayesinde yerinde dönüşümde önemli bir noktaya gelindiğini belirterek, “Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşümde uyguladığı model, gerçekten diğerlerinden çok farklı. Bu modelin uzlaşmacı olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi. Yorgancılar daha sonra, ülkede ve dünyada yaşanan önemli gelişmeler hakkında bilgi verdi ve sektörlerin 2018 yılının ilk altı ayında yaşadığı finansal değişimleri ve piyasa göstergelerini yorumladı.


Etiketler: İzmir Büyükşehir Belediyesi - Aziz Kocaoğlu - EBSO - Ege Bölgesi Sanayi Odası - Kentsel Dönüşüm Projesi

Diğer Belediyelerden haberleri

  • PAYLAŞ
Yorum Bırak

Editörün SeçtikleriHAKKIMIZDA
Sektörüm Emlak, ELAL AJANS`ın bünyesinde yayınlanmaktadır ve 4 kategoriden oluşmaktadır.
a) www.sektorumemlak.com adresinde yayın yapan Emlak Haber Portalı
b) sektorumemlak.web.tv        adresinden yayın yapan Sektörüm Emlak Web TV
c)                                                 adresinde yayın yapan ve Emlak Portalı (Hazırlık aşamasındadır 15 Nisan`da aktif olacaktır)
d) ELAL AJANS`ın sektör eki olarak matbaa ortamında basılan Sektörüm Emlak Gazetesi (Hazırlık Aşamasındadır. Şubat 2016`dan itibaren yayınlanacaktır.)
Sektörüm Emlak Haber Portalı`nda emlak ve yapı sektörüne ait haberlere ve sektördeki gelişmelere yer verilirken Sektörüm Emlak Portalı`nda satılık ve kiralık konut, işyeri ve arsalar hakkındaki bilgilere inşaat projelerine bankaların kredi oranlarına ve benzeri bilgilere yer yer verecektir. 
Kısacası haber portalımızda haberlerinize, emlak portalımızda satılık ve kiralık ilanlarınıza yer verilecektir.
Detaylı bilgi için tıklayarak iletişim formunu doldurabilir, sektorumemlak@gmail.com adresinden ileti gönderebilir
                             0 531 859 55 45 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.BÜLTEN GÖNDER
Bültenlerinizi haber@sektorumemlak.com veya sektorumemlak@gmail.com adresine gönderebilirsiniz

Yasal Uyarı

DİKKAT ! Haberlerin izinsiz kullanımı durumunda "Yasal İşlem" yapılacaktır

Sitemizde yer alan ve başka sitelere yönlendirme yapmayan  haber ve röportajlar Sektörüm Emlak, Karşıyakalım Gazetesi ve ELAL AJANS`a aittir.
Bu haberlerin izin alınmadan ya da kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. Kullanıldığının tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.
Ancak izin alınarak veya kaynak gösterilerek ve haberin orjinaline link verilerek haber kullanılabilir
KREDİ BİLGİLERİ

Bankaların konut kredileri hakkında bilgi almak için ilgili bankaların linklerini tıklayınız     
Bankalar arasında en uygun krediyi karşılaştırmak için "Enuygun" yazan linke tıklayınız

      
     AKBANK AL BARAKA  BANK ASYA  BANKPOZİTİF       CITIBANK     DENİZBANK     FİNANSBANK
 
      
     
FORTİS     GARANTİ    HALKBANK    HSBC INGBANK İŞ BANKASI ODEABANK
                           
     
TEB     TÜRKİYE FİNANS   VAKIFBANK YAPIKREDİ    ZİRAAT    EN UYGUN KREDİLER

    

VİTRİNDEKİLER - SATILIK EV - İŞYERİ
"Satılık"  ilanlarınızın haber portalımızda da yayınlanmasını istiyorsanız tıklayınız. Fotoğraf gayrimenkulun ayrıntısına Alttaki yazılı açıklama ise ilan veren kurumun sitesine yönlenecektir.(1 Şubat`ta aktif olacaktır) 
Bu kısımda satılık konut ve daireler yer almaktadır. (Linkler örnek olarak verilmiştir.) 


          SAHİBİNDEN       ADA EMLAK       SEKTORUM            ÖZ EMLAK      AYDEDE EMLAK      ÖZDEN EMLAK    KARŞIYAKALIM


             


Uzmana Sorun

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar
Ali Ölmez
Babama Mektup
Sitenin yöneticisi Ali Ölmez`in vefat eden babası Mevlüt Ölmez`in ardından yazmış olduğu yazı

FACEBOOKTA BİZ

ANKET

Sitemizde en çok görmek istediğiniz haberler nelerdir ?
Emlak Haberleri
Yapı - İnşaat Haberleri
Ekonomi Haberleri
Bankaların konut kredileriyle ilgili haberler
Sektör hakkında araştırma haberleri
Projeleri tanıtan haberler
Diğer Haberler
Uzmanlık gerektiren haber ve köşeler
Sektörel Sorunlarla İlgili Haberler
Daha Önce Oy Kullanmışsınız Oyunuz GönderilmiştirANKET

Sitemizde en çok hangi alanlarla ilgileniyorsunuz
Haber Alanları
Foto Galeri
Video Galeri
Kiralık - Satılık Haberleri
Emlak Haber Portalı
Reklam Alanları
Editörün Seçtiği Haberler
Uzmana Sorun
Röportajlar
Daha Önce Oy Kullanmışsınız Oyunuz Gönderilmiştir


Hava Durumu


`Review